Kına İle Sağlıklı ve Doğal Kızıllar - Saç Bakımı

KATEGORİ: Güzellik | Saç Bakımı

TARİH: 13. November 2012 14:26

Kına

Kına bitkisel saç boyası ve besleyici bir saç bakım maskesidir. Saçın güçlenmesini ve uzamasını sağlar, saç dökülmesinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Saç kepeklenmesine ve fönden yıpranan saçların onarılmasına birebirdir.

Gerekli kına miktarı

1 paket : 25 gram kısa ve omuzlara kadar kesilmiş saçlar için

2 paket : Sırta kadar olan saçlar için

3-4 paket : çok uzun saçlar için

5-6 paket : ağarmış saçlar için,

Not: Boyama sırasında 1 paket fazladan kına bulundurmak gerekir. Az olmaktansa, fazla olması iyidir.

Kınayı hazırlama

Kınayı emaye veya metal kaba boşaltıyoruz. İçine birer tatlı kaşığı zeytinyağı ve zerdeçal ekliyoruz. (Eğer daha koyu bir kızıl ton istiyorsanız kınayı limon suyu ile karın)  Kaynar olmayan sıcak suyu yavaş yavaş ilave ederek ve topaklanmamasına dikkat ederek güzelce karıyoruz. Kınanın ne cıvık ne de katı olmaması lazım. Krema kıvamında olması ideal olan kıvamdır. Kardığınız kınayı oda sıcaklığında ağzı örtülü bir şekilde bir gece bekletirseniz daha güzel tutar.

Not: Farklı kızıl tonları için farklı karışımlar hazırlayabilirsiniz. Daha kırmızımsı bir kızıl elde etmek isterseniz kınanın içine nar suyu ve şarap katabilirsiniz. Daha açık tonlarda turuncumsu bir kızıl isterseniz kınanınızın içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal katabilirsiniz.

Gerekli araçlar

Boya fırçası, boya fırçanız yoksa, yumuşak bir diş fırçası, yerlere sermek için gazete veya eski bir çarşaf, üzerimize giymek için eski bir tişört, boyama sırasında alına ve yüze bulaşan kınaları silmek için ıslak mendil.

Boyama

Saçları tutamlara ayırıp tarıyoruz. İlk önce tepe kısımları boyadıktan sonra tutamları uçlara kadar güzelce boyuyoruz. Ağarmış bölümler varsa daha çok kına sürüyoruz. Başımıza bir bone veya naylon poşet sararak en az 2 en çok 3 saat kınayı saçımızde bekletiyoruz. Biraz zahmetli olmakla birlikte inanın harcadığınız zamana deyiyor. :) Boyandıktan sonra saçlar güzel tok renk alır, sağlıklı, ışıltılı, gür ve kalın görümür. Ayrıca, kına saçları koruyan kendine has koruyucu bir kat oluşturur.


İlk iki veya üç boyamada saçlar tamamen dipten uca kadar boyanır. Sonraki uygulamalarda ise sadece diplere uygulamanız yeterlidir. Kına kimyasal saç boyalarından farklı olarak saçtan tamamen yıkanıp gitmiyor saçın yapısına  işlediği için uzun süre rengini koruyor. Bu yüzden şayet kına ile elde ettiğiniz kızıl renkten vazgeçmek isterseniz saçlarınızı uzadıkça kestirmeniz gerekir. Kimyasal boya ile dönüşü biraz zor ve saçları çok yıpratıcı olur.

Yıkama

Saçlarımızı duş altında su şeffaf renk alana kadar duru su ile yıkıyoruz. Daha sonra saçlara şampuan değdirmeden balsam ile yıkıyoruz. (İlk yıkama olduğu için şampuan sürmüyoruzki kınamız iyice saça nüfuz etsin ve akmasın.) Fönsüz olarak doğal şekilde kurutuyoruz.

Kına ile boyamanin avantajlar

Saç köklerini gülendirerek dökülmeyi durdurur. Kepeği önler. Saçlara parlak, şık ve tok renk verir. Kına tamamen zararsız olduğu için hiç bir alerjiye neden olmaz. Ağarmış saçlan etkin şekilde kapatır. Kimyasal boyalardan farklı olarak, kınanın rengi saçta uzun süre kalır ve yıkamayla kolay kolay akıp gitmez.

Hangi durumlarda kına Uygun Gelmez

Saçlarızı çok yakın bir zamanda kimyasal boya ile boyadıysanız veya saçlarınızda perma, biyaform vs yapılmışsa bir müddet kına kullanmamalısınız. Aradan en az 2-3 ay geçmiş olması gereklidir.

 

 

Bu makaleyi faydalı bulduysanız paylaşın

 • Facebook
 • RSS
 • del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Digg
 • Twitter
 • Technorati
 • NewsVine
 • LinkedIn
 • E-mail this story to a friend!

, , , , ,

Comments (5) -

billur billur Turkey says:

Selam bende saçımı kınayla boyuyorum ama ben daha koyu olsun diye adaçayı ekliyorum limon yerine. gerçekten şahane oluyo ve saçları besliyo.

minnoş minnoş Turkey says:

Bende saçlarıma kına yakmaya başladım. her ne kadar tam istediğim rengi yakalayamasamda genede çok güzel bir renk elde ettim. herkes bayıldı. bundan sonra asla kimyasal boya sürmem saçıma. Aslında ben daha açık tonda bir kızıl istiyordum. ama sanırım saçlarımda kestane renk boya olduğu için yakalayamadım açık kızılı. ama bunuda çok sevdim. Smile

kübracıık kübracıık Turkey says:

Selam kızlar bende saçlarıma kına yakmayı düşünüyorumSmile fakat saçım biraz koyu ve kısa yani omuzlarıma geliyor. uçlarına yakmayı düşünüyorum nasıl olur sizce? kısa saçın uçlarına yakışır mı yakışmaz mı tereddütte kaldım biraz açıkçası. Birde o kadar araştırdım türlü türlü karışımlar verilmiş. Bildiğiniz kolay bir karışım var mı acaba kınanın saçıma daha iyi tutması için çünkü saçlarım koyu biraz. Benim bildiğim ceviz yaprağını kaynatıp demli çay ile birlikte kınaya ekliyorsun. Bu karışıma güvenebilir miyim, bilemiyorum. Güvendiğiniz güzel bir karışım varsa yardımcı olursanız sevinirim. Saçlarım çok koyu değil aslında, böyle kahverengi gibi gibi. Her neyse bu  bahsettiğim karışım iyi gelir mi yapmalımıyım yorumlarınızı bekliyorum lütfen birde annem sürekli kınanın saçı uzatmadığını ve zarar verdiğini söylüyor böyle bir şey varmı yorumları bekliyorum

ASAT ASAT Turkey says:

süper oldu saçlarım ya mükemmeeel gercek boya gibi duruyor tabi birsürü avır zıvır katkısıyla basardım sonunda istediğim renk tamda buydu ihihihiiSmile) size kolay gelsin kızlarr

kübraa nurr kübraa nurr says:

arkadaşlar benim saçlarım ince telli omuzlarımın 2 santim aşşağısında ve rengi boyalı koyu sarı . ben kınayla saçlarımın rengini şarap kızılı yapmak istiyorum bunun için kınanın içine ne koymam ve ne kadar kına almam gerekiyor bana bilgi verirseniz teşşekkür ederim.

Add comment

  Country flag

biuquote
 • Comment
 • Preview
Loading